Modernizare! Orologiile Bisericii Adormirea Maicii Domnului au fost readuse la viață

Date: November 01, 2023

Pas important pentru patrimoniul cultural-religios al Lugojului. Ceasurile care străjuiesc turnurile Bisericii ”Adormirea Maicii Domnului”, dar și orologiul din interior, au fost restaurate și repuse în funcțiune. Acestea beneficiază acum de un sistem modern și precis de măsurare a timpului, fiind totodată luminate pe timp de noapte.

Biserica se bucură și de un sistem performant de clopote electronice, implementat mai ales pentru a proteja cele cinci clopote acționate mecanic, care, din pricina vechimii, prezintă fisuri ce ar putea fi accentuate de vibrații. Sunetul clopotelor electronice a fost ales astfel încât să fie cât mai apropiat de cel al clopotelor originale, rezonanța fiind de înaltă calitate. În prezent, vechile clopote sunt acționate o dată pe săptămână, la slujba de duminică.

”Ceasurile bisericii noastre din cele două turnuri precum și cel din interior au fost readuse la viață. Lucrările de repunere în funcțiune, după o nouă tehnologie, au fost executate de firma Belltron Italia reprezentată în România de domnul Mihai Buculei. Firma este cu o experiență în domeniu de peste 40 de ani. Noua tehnologie presupune funcționarea fiecărui orologiu în perfectă sincronizare cu datele din satelit, la fel cum sunt și bătăile la sferturi de oră și la ora fixă! Totodată, au fost montate luminatoare cu senzori de lumină, pentru ca ceasurile să fie vizibile și pe timpul nopții. De asemenea, clopotele electronice emit un sunet și o rezonanță aparte, într-o tonalitate și armonie perfectă! Mulțumim echipei Belltron pentru repunerea în funcțiune a orologiilor, moment mult așteptat de credincioșii parohiei noastre și de către lugojeni”, transmit reprezentanții Parohiei Ortodoxe Române Adormirea Maicii Domnului.

În anul 1842, Lugojul a fost afectat de un dezastru de mari proporții, un incendiu în care au ars 371 de case și mici ateliere gospodărești. Pagube s-au înregistrat la toate lăcașurile de cult din oraș, însă cea mai afectată a fost Biserica ”Adormirea Maicii Domnului”, cunoscută credincioșilor și ca Biserica cu două turnuri. Atunci, turnurile lăcașului de cult s-au prăbușit parțial.

Din pricina faptului că la Revoluția de la 1848 România nu își dorea să se mai afle sub oblăduirea Imperiului, nu s-au primit fonduri pentru restaurarea Bisericii ”Adormirea Maicii Domnului”, astfel că acest lucru a avut loc abia 100 de ani mai târziu, în 1942, când au fost restaurate și cele două turnuri, împreună cu orologiile care funcționau în interiorul acestora. Cu prilejul restaurării, turnurile au ajuns să măsoare 57 m înălțime, cu 17 m mai înalte decât cele vechi.

Biserica ”Adormirea Maicii Domnului” este considerată a fi cea mai impunătoare construcție în stil baroc din Banat. A fost ridicată între anii 1759-1766, de inginerul constructor Johannes Breutter, din inițiativa și pe cheltuiala obercneazului Gavril Gurean. Clădirea a fost declarată monument istoric în anul 2004.

ARTICOLO DI Adelina Enesca / 18 octombrie 2023

Dati Aziendali

Sede legale: Aeris elettronica Srl
Via Antonio De Nino n°22 (zona Ind.le Vallecupa) - 64010 - COLONNELLA (TE) - ITALY
P.Iva/C.F.: 01643200676

Capitale sociale: € 80.000,00 i.v. - CCIAA di Teramo - REA 140706
La società non è in stato di liquidazione. La società non è a socio unico.